Straipsniai

5 dažniausios priežastis, kodėl bijome pokyčių

4 gegužės, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė

5 dažniausios priežastis, kodėl bijome pokyčių

    Visą gyvenimą siekiame tobulėti, bet laikas nuo laiko, užklupus rutinai, žengti žingsnį naujo link, mus kažkas stabdo . . .

    Kiekvienas žingsnis atneša permainas, nepaisant to, ar jis padarytas į priekį, atgal ar į šoną. Jei einame pažįstamu keliu, drąsiai jaučiamės, nepriklausomai į kurią pusę judame. Jei kelias nepažįstamas – galim būti atsargesni ir budresni. Ar atpažįstate situaciją, kai vietoj to, kad pradėję judėti – trypčiojame vietoje ir negalime veikti. Ar mus stabdo baimė? Baimė suklysti, rizikuoti, prarasti ir netekti? Dažniausiai tai tiesiog pokyčių baimė. Vieni bijo atsidurti nepažįstamoje vietoje ir susipažinti su naujais žmonėmis, kiti bijo pakeisti darbą ar pradėti naują veiklą, treti bijo pradėti naujus santykius ir t.t. Baimės gali būti skirtingos, bet visos jos susijusios su nenoru išeiti iš komforto zonos. O pokyčių baimė dažnai susiformuoja dėl šių priežasčių.

    Vaikystės antspaudas. Ar pamenate save vaikystėje? Vaikai dažniausiai būna smalsūs, energingi. Jie drąsiai imasi naujos veiklos, bando savo jėgas net ir visai nepažįstamose srityse. O suaugusieji, pasikliaudami savo patirtimi ir rūpesčiu, vis kartoja: „Nelipk į medį, – nukrisi“, „nevažiuok toli – pasimesi“, „neik prie vandens – paskęsi“ ir t.t. Tokia forma išreiškiama meilė, dažnai vaikui pasėja baimės sėklų, kurios ilgainiui sudygsta. Tokioje aplinkoje užaugęs žmogus, susidūręs su gyvenimo iššūkiais, automatiškai ima vengti jų. Neaiški situacija – potenciali baimė, stresas. Žmogus nemato alternatyvaus sprendimo, rasti savyje drąsos įveikti kliūtis.

    Neigiama patirtis. Tikriausiai, daugeliui pažįstama patirtis, kai šauna į galvą kokia geniali mintis, greitai pajaučiame vidinį entuziazmą imtis ją įgyvendinti. O susidūrus su kliūtimis ar dėl greitai negautų norimų rezultatų – ima svirti rankos. Įvykusi nesėkmė taip pat pasėja baimės jausmą. Kitą kartą žmogus šimtą kartų apgalvos, ar verta bandyti kažką naujo, ar vis tik likti prie tos veiklos, kuri yra pažįstama, nekelia įtampos, rizikos. Taip yra todėl, kad žmogus pervertina potencialią įvykių tikimybę ir dažniausiai į neigiamą pusę. Dažnas yra labiau linkęs tikėti blogais nei gerais dalykais. Jei dešimt žmonių pradėjo savo verslą ir penkiems iš jų nepavyko, žmogus labiau bus linkęs tikėti, kad ir jam nepavyks.

    Aplinkos įtaka. Išryškėja tose situacijose, kai žmogus bijo pradėti kažką naujo, nes jam svarbu, ką žmonės apie tai pagalvos. Žmogus bijo būti pasmerktu kitų. Svarbesnė tampa kaimyno, giminaičio ar mažai pažįstamo žmogaus nuomonė nei asmeniškai jo paties. Dėl šios priežasties, žmogus gyvena ne savo gyvenimą ir laikosi aplinkos suformuotų normų.

    Pasitikėjimo trūkumas. Pasitikėjimas savimi, pradedamas formuoti dar vaikystėje tėvų ir aplinkos. Taip pat tikėjimas aukštesne jėga, kuri mus saugo ir nukreipia tinkama linkme. Pasitikėjimas artimaisiais, draugais ir supančiais žmonėmis. Priešingu atveju, baimė būti nesuprastam, apgautam ar paliktam labai dažnai kausto ir stabdo žmogų.

    Žinių trūkumas. Dažnai pradėti ar išbandyti naują veiklą trukdo žinių ir patirties trūkumas, kai negalime tinkamai įvertinti situacijos, vystymosi eigos, rizikos ir rezultatų. Tačiau šiandieniniame amžiuje, kaip informacijos apstu, svarbu atsirinkti kokybišką arba rasti bendraminčių,kurie jau rado išeitį panašioje situacijoje.

Yra įvairių baimės faktorių, bet žinant „priešą“ lengviau su juo kovoti. O kokios jūsų pokyčių baimės priežastis? Nenustebčiau, kad kaip geram pyrage – visko po truputį. Bet jei jūs turite drąsos ištrūkti iš rutinos ir judėti link savo geresnio gyvenimo – ženkite tą pirmą žingsnį. Tai bus pradžia kelio į naują, dar įdomesnį gyvenimą.

 

 

 

Kiti straipsniai

10 gruodžio, 2020 | Autorius: Aurimas Sendzikaitis
Kaip dažnai susimąstote, kokį gyvenimą gyvenate ir kiek juo mėgaujatės?
10 liepos, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
Gyvenimo būdas arba kaip atrasti savo pašaukimą
25 birželio, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
Švietimas ir savirealizacija. Arba kodėl nustojame pažinti save?
15 gegužės, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
Laimė ir saviraiška, kaip tai susiję?
17 balandžio, 2018 | Autorius: Kristina Bobrevičiūtė
Informacinės erdvės švara
15 sausio, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
Svajok taip, tarsi visos svajonės išsipildytų
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer