Straipsniai

8 klausimai apie finansus ir NT karantino metu

17 kovo, 2020 | Autorius: Andrius Pekarskas

Karantino laikotarpiu pokyčiai neišvengiamai palietė ir dar palies didelę dalį gyvenimo sričių. Natūralu, kad šiame kontekste kyla abejonės dėl darbo, ateities, finansų. Atidžiai stebime euro kursą, svarstome ar ir kada pamatysime pirmuosius galimai prasidėsiančios ekonominės krizės ženklus. Kol vieni galvoja ar imti paskolas būstui įsigyti, kiti abejoja ar dabar apskritai tinkamas metas tokiam pirkiniui.

Daugelio dalykų, kaip antai dabartinės savo darbinės ar iki karantino sukauptų santaupų situacijos lengvai nepakeisime. Tačiau vien jau esamos ekonominės padėties suvokimas ir paprasčiausias žinojimas gali stipriai pagerinti mūsų savijautą ir apsaugoti nuo neteisingų ir skubotų sprendimų.

Todėl verslininkas ir investuotojas, „Starfish Academy“ įkūrėjas Jurijus Clavas atsako į šiuo metu kylančius itin svarbius 8 klausimus:

1. Ar dabartinė situacija turės įtakos NT kainoms?

Tam tikra prasme jau dabar jaučiasi pokyčiai NT rinkoje.
Ypatingai tai pastebima trumpalaikės nuomos rinkoje, nes dėl karantino yra masiškai atšaukiamos rezervacijos. Kita vertus, nekilnojamasis turtas yra geras tuo, kad visada galima pereiti iš vienos strategijos į kitą. Pavyzdžiui, jeigu suprastėja trumpalaikės nuomos galimybės, galima užsiimti ilgalaike nuoma. Vis dėl to, turint omenyje, kad dabar tokių strategiją keičiančių žmonių bus nemažai, tai tikrai turės tam tikrą poveikį ir ilgalaikės nuomos kainoms, bent jau trumpalaikėje perspektyvoje – karantino laikotarpiu. Todėl tai gali būti nebloga proga išsinuomoti butą pigiau.
Tikėtina, kad šiuo laikotarpiu NT pirkimo kaina tikrai nekils. O ar mažės dar anksti prognozuoti, nes tai priklauso kiek ilgai užtruks karantinas.
Be to, vertinant ankstesnes pandemijas, matome, kad jos ženklaus poveikio ekonomikai neturėdavo. Vis dėl to, panašu, kad šįkart pandemija padarys tam tikrą poveikį ekonomikai. Pasekmės matome jau dabar. Per 100 metų turbūt nebuvo imtasi tokių priemonių, kokių šiuo metu imamasi visame pasaulyje.

2. Kiek laiko tęsis krizė?

Krizė dar nėra prasidėjusi.
Dabartinė situacija nebent gali išprovokuoti krizę. Kuo ilgiau truks karantinas, tuo didesnis neigiamas poveikis bus padarytas ekonomikai.
Todėl džiaugiamės, kad jau dabar valstybė imasi prevencinių veiksmų. Pastaruoju metu Lietuvoje buvo paleistas verslo skatinimo paketas, kuriame yra mokesčių atidėjimai. Taip pat, reaguodamas į gresiantį ekonomikos sąstingį, FED (JAV Federalinis atsargų bankas) nustatė nulines palūkanas.
Žinoma, vis dar lieka klausimas kas šioje situacijoje nugalės – skatinamieji veiksmai ar karantinas.

3. Ar auksas ir sidabras gera investicija?

Auksas ir sidabras turėtų būti kiekvieno investuotojo portfelyje, siekiant amortizuoti pinigų nuvertėjimą. Nors šiuo metu dėl karantino sukeltų priežasčių (daugelis įmonių pristabdė gamybą) sidabro kaina krenta.
Bet reikia turėti omenyje, kad tai yra ne ekonomikos, o su sveikata susijusios situacijos padariniai. Todėl pasibaigus karantinui sidabro kaina turėtų grįžti į buvusį lygį ir galbūt netgi šoktelti. Tai susiję su tikėtinu gamybos atsigavimu po laikino sąstingio, kurį iššaukia karantinas. Be to, manoma, kad bus susikaupę daugiau užsakymų, tad gamybos apimtys trumpuoju laikotarpiu netgi padidės.
Žvelgiant plačiai, taurieji metalai, kaip investicijų rūšis, išlaiko vertę. Lyginant su bet kuria valiuta, auksas ir sidabras mažesnę ar didesnę vertę išlaiko jau 5000 metų.
Išvada – jeigu perkate spekuliavimo tikslais, tuomet įsigyti aukso, sidabro neverta. Jeigu jūsų tikslas auksu bei sidabru turėti dalį savo finansinio rezervo – verta.

4. Kada labiausiai verta įsigyti NT?

Nors šiuo metu NT kainos aukštos, tačiau kol kas jos dar nėra pasiekusios 2008 metų lygio. Net jei bus krizė, greičiausiai ji nepadarys tokios įtakos NT rinkai, kokią matėme ištikus 2008 metų krizei. Be to Korona virusas neprasidėjo nuo Lietuvos, taip ir pasaulinė krizė tikrai neprasidės nuo Lietuvos. Todėl norint suprasti kas vyksta, verta stebėti didesnes ekonomikas ir imtis veiksmų.

O ar verta įsigyti NT, priklauso nuo to, ar jį perkate investicijai ar savo asmeniniam naudojimui.
Verslui/nuomai NT pirkti verta tuomet, kai paskaičiuojate ar jums tinkama grąža. Kitaip tariant, jūs turite siekti uždirbti jau pirkdami. Jeigu dabartinėje rinkoje galite rasti sandorį gerokai pigesnį nei rinkos kaina, galite pirkti ir dabar. Jeigu negalite, nemokate ar neturite žinių atrasti tokį turtą, tuomet, ko gero, belieka laukti.

Jeigu perkate sau, tada jau ir kiti faktoriai yra svarbūs – ne tik kaina, bet ir emocija, vieta, objekto unikalumas ir t.t. Tokiu atveju gali „apsimokėti“ pirkti iškart, tačiau būtina įsivertinti savo finansines, ypač skolinimosi galimybes. Rizika gali atsirasti tuomet, jei neturėsite galimybės dengti paskolos.

Taigi labiausiai reikia vertinti ne NT kainą, o tai, kaip šioje situacijoje kis jūsų pajamos ir ar praradus pastovias pajamas turėsite santaupų naujojo pirkinio kainai dengti.

5. Kaip kis valiutų (dolerio, kronos ir pan.) kursai?

Forex, mano nuomone, yra viena iš rizikingiausių investavimo formų. Jeigu šiuo metu bandote spekuliuoti valiuta, tai tikrai nevertėtų pulti pirkti tam tikros valiutos, tikintis, kad jos kaina kris arba kils. Lygiai taip pat neverta į pasirinktą valiutą konvertuoti savo santaupų. Santaupas reikėtų laikyti ta valiuta, kuria gaunate pastovias pajamas. Nebent jūs turite kažkokių mokestinių įsipareigojimų kitose šalyse arba gaunate pajamų iš kitų šalių kita valiuta. Tokiu atveju vertėtų ta valiuta ir laikyti gautus pinigus arba siekiant riboti valiutų kurso svyravimo riziką verslo atsiskaitymuose tam tikrą jos kiekį konvertuoti.

6. Euro kursas krenta dienomis. Ar verta skubėti jį keisti?

Jūs gyvenate ten, kur už viską mokate eurais. Nebent planuojate pirkti kažką iš kitos valstybės, galbūt vystote tarptautinius verslo santykius, ar kažką perkate iš Amerikos, tuomet verta keisti į dolerį. Tai padės apsidrausti.

Bet jei viską atliekate Lietuvoje, valiutos kritimas neturės jokios įtakos. Nebent vyksite į užsienį (nors šiuo metu net keliavimas yra stipriai apribotas).

Be to, kursas turėtų atsistatyti, nes Europa yra krečiama Korona viruso ir atitinkamai dėl kilusių emocijų valiutos kursas krenta žemyn.

7. Kaip krizė gali paveikti būsto paskolas? Ar geras sprendimas krizės metu imti paskolas būstui, kuris bus nuomojamas?

Reikėtų žiūrėti į jūsų gebėjimus padengti įsipareigojimus, atsirandančius su paskola. Jeigu jaučiate, kad jūsų pajamos nebus paveiktos esamos situacijos ir turite rezervą, iš kurio galite dengti paskolą, tuomet galite ją imti. Be to, kaip dabar matome, trumpalaikė nuoma išties yra rizikinga. Ilgalaikė neturėtų stipriai nukentėti, tačiau kainos taip pat gali būti kažkiek paveiktos.

Dalinamės vienu puikiu Finansų ir Kreditų valdymo asociacijos video, kuriame paaiškinama, kaip esamos aplinkybės gali „nužudyti“ jūsų paskolas ir finansines galimybes.

8. Kaip esant krizės laikotarpiui turtingieji „lobsta” (tampa dar turtingesniais), galbūt pasinaudodami skurstančiųjų prasta finansine padėtimi?

Yra posakis, kad krizėje turtingieji lobsta, o vargšai tampa dar neturtingesni.

Aš šį posakį perfrazuočiau truputį kitaip: ne turtingieji lobsta – yra krūva turtingųjų, kurie nelobsta. Turtingėja tie žmonės, kurie turi pakankamą finansinį raštingumą ir yra pasiruošę krizei. Kitaip tariant, jie yra pasiruošę uždirbti ir lobti net tada, kai krizės nėra, nes nesant krizei paprastai visi turtėjame. O kai krizė ateina jie yra pasiruošę lygiai taip pat sėkmingai turtėti.

Taigi šie žmonės krizės metu gali pasinaudoti tomis galimybėmis, kuriomis negali pasinaudoti tie, kurie nėra pasiruošę. Kai nepasiruošę ima pardavinėti, pasiruošę gali įsigyti. Pastarieji pigiai perka tai, kas kiekvienos krizės atveju atsiranda, kaip „išpardavimas“. O tam, kad tokį lygį pasiektų, būtina ruoštis. Gera žinia ta, kad pradėti galima bet kada. Galite pasidomėti ir Starfish Academy bendruomene ir mūsų vidiniu ratu, nes tokiam tikslui mes ir susikūrėme – ruoštis ir mokytis pastebėti galimybes.

Nuo ko pradėti besidomintiems, kaip įdarbinti pinigus

Ar žinote, kaip elgtis ištikus krizei? Kokią vietą Jūsų gyvenime užima finansinio raštingumo ugdymas? Ir apskritai nuo ko pradėti, o jei jau pradėjote, kaip išsikelti finansinius tikslus ir nestoviniuojant užtikrinai jų siekti?

Šie klausimai svarbūs tiek pandemijų, tiek ir ekonominio pakilimo metu. Tinkamų žinių turintys žmonės gali pasinaudoti tomis galimybėmis, kuriomis negali pasinaudoti tie, kurie nėra tam pasiruošę. Kai nepasiruošę ima pardavinėti – pasiruošę gali įsigyti.

Tačiau tam, kad tokį lygį pasiektumėte, būtina ruoštis. Gera žinia ta, kad pradėti galima bet kada.

Šiam tikslui sukūrėme intensyvų 7 dienų ONLINE kursą „Klestėjimo mąstysenos diegimas”, kurio metu gausite stiprų užtaisą motyvacijos siekti savo finansinės gerovės ir sužinosite:

– Kodėl pirmiausia reikia pakeisti mąstyseną ir tik po to mokytis finansinio raštingumo
– Kaip priversti pinigus dirbti jums, o ne dirbti dėl pinigų.
– Kokie yra pirmieji žingsniai norint pasiekti finansinę ir laiko laisvę.
– Kaip investuoja turtingi žmonės ir kodėl apie tai nemokoma mokyklose.
– Kaip padidinti savo pasitikėjimą savimi finansų srityje.

Visai nesvarbu kokia ekonominė situacija ar kokia jūsų finansinė padėtis šiuo metu, pradėti ugdyti finansinį raštingumą ir net imti investuoti galima turint vos vieną papildomą eurą kišenėje. Tik svarbu atminti, kad jūsų laikas yra labai ribotas išteklius. O štai pinigai – ribų praktiškai neturi. Tad verta dabar atsiradusį papildomą laiką, kurio dažniausiai taip trūksta, įdarbinti savo finansinei gerovei ateityje kurti. Dabar įdėtos pastangos ir įgytos naujos žinios atsipirks dešimteriopai.

Daugiau apie kursą: „Klestėjimo mąstysenos diegimas”

Kiti straipsniai

6 gegužės, 2019 | Autorius: Andrius Pekarskas
Nuostatos apie pinigus
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer