Straipsniai

Gyvenimo būdas arba kaip atrasti savo pašaukimą

10 liepos, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė

  Gyvenimo būdas arba kaip atrasti savo pašaukimą

    Sako, kad laimingas gyvenimas yra tas, kuriame nėra darbo, o tik gyvenimo būdas, atneša ne tik pasitenkinimą, bet ir aprūpina materialiai. O tam, kad susikurti savo gyvenimo būda, reikia pirmiausiai pažinti savo prigimtį ir atrasti pašaukimą. Bet daugeliui pašaukimas skamba kaip magiškoji substancija ir dažnai tenka išgirsti sakant: „jei tik galėčiau rasti savo pašaukimą . . .“ arba „būčiau laimingas, jei rasčiau savo pašaukimą . . .” Ištiktųjų pašaukimas nėra jokia mistika ar laimingas loterijos bilietas. Pašaukimas – realybė, be to neįtikėtinai galingas. Bėda ta, kad didžioji dalis informacijos apie pašaukimo paiešką yra nevisai teisinga. Siūlome jums pažiūrėti į tai kitu kampu.

    Pašaukimas – tai sėkmės rezultatas.

    Mūsų visos emocijos ir jausmai yra kažkokių veiksmų pasekmė ir turi savo priežastis. Mes jaučiame alkį tam, kad palaikytumėme gyvybines kūno funkcijas ir nemirtumėme iš bado. Sotumas ateina kaip signalas, kad maisto pakanka ir jei nesustosime ir toliau valgysime, galime sprogti.

    Dažnai mes manome, kad tik kai žmogus atranda savo pašaukimą, gali tapti sėkmingu ir pajausti tam tikrus jausmus ir emocijas, pvz. entuziazmą, užsidegimą, pasididžiavimą ir t.t.

    Bet ne visada yra taip. Įsivaizduokite, kad jūs pradėjote lankyti šokių pamokas. Jums tai sekasi. Jūs greitai suprantate, kad jums išeina geriau nei kitiems. Augantis pasitikėjimas savimi, savo išskirtinumo pastebėjimas, entuziazmas priverčia jus ateiti vėl ir vėl, lavinti įgūdžius ir didinti užsiėmimų intensyvumą. Ir šie jausmai nėra pašaukimo rezultatas, o jūsų kelio link pašaukimo pradžia.

    Pagrindinis priešas, kuris gali viską sugadinti – nusivylimas. Jei veikloje nuolat tenka su kažkuo kovoti, tai vienareikšmiškai niekada nerasite toje veikloje pašaukimo. Nes jausmai bus visiškai priešingi tiems, kai sekasi gerai. Jūs bandysite vengti tokių jausmų ir juos įtakojančių situacijų, tokiu būdu užkirsite plėtros galimybes šioje sferoje.

   Daugelis žmonių supranta tai jau po tam tikro laiko. Ir jiems susiklosto jausmas ir įsitikinimas, kad jei būtų radę savo pašaukimą tai būtų išsiskyrę iš minios. Tiesą sakant, tai labiau panašu į pasiteisinimą, priežasčių ieškojimą, kodėl likau pilkoje masėje, o nepakilau virš jos. Bet ištikrųjų pašaukimas – sėkmės rezultatas.

    Vaikystė – laikas, kai pašaukimas naikinamas nuo užuomazgų.

    Teoriškai vaikystė yra laikas, kai turime unikalią galimybę išbandyti save visose sferose ir amplua, atrasti savo talentus ir interesus, tai kas mums nepatinka ir tai kas mus traukia.

    Tačiau susimąstykime, kaip švietimo sistema veikia ir kaip tai veikia mus. Mokykla suteikia jums galimybę mokytis 20 dalykų, tačiau tuo pačiu metu esate lyginamas su tūkstančiais kitų vaikų. Pagal apibrėžimą dauguma vaikų esą vidutinio intelekto – atitinka „vidutinio lygio“ kartelę. Ir nesvarbu, kokioje išsivysčiusioje šalyje begyventumėte, švietimo sistema dirba prieš jus. Nes tam, kad galėtumėte rasti savo pašaukimą, turite jausti savo išskirtinumą. O sistema, gerindama mokymosi sąlygas ir galimybes tiesiog pakelia „vidutinio lygio” kartelę.

    Tarkime, jums pasisekė ir jūs pradinėse klasėse parodėte išskirtinius gabumus tiksliesiems mokslams, bet kiti mokomi dalykai jums sekasi prasčiau. Kadangi turite atitikti nustatytus standartus, būsite priverstas gilintis į visus dalykus ir išsklaidyti savo dėmesį ir laiką į tas sferas, kurios jums net neįdomios. Ir su metais sudėtingėjant dėstomiems dalykams, jums liks vis mažiau laiko savo gabumo vystymui. Po tam tikro laiko tiesiog pavargsite kovoti, azartas dings, o jūs pasijausite vidutinybe, niekuo neišsiskirianti iš pilkos daugiau ar mažiau išsilavinusių žmonių masės.

    O dar sudėtingesnė situacija, kai žmogus yra meniškos sielos. Nuo vaikystės interesas menams yra dažnai pasmerkiamas socialinių realijų. „Piešiant neužsidirbsi pinigų“, „pirmiausiai mokslai, vėliau pomėgiai“ – sako tėvai. „Tavo brolis puikus inžinierius. Kodėl gi tau nesekti jo pėdomis?”. Taigi norint įsiteikti tėvams leidžiama užgesti savo lūkesčiams, kurie yra su laiku nustumiami į šoną.

     Pasaulyje gyvena milijardai žmonių. Akivaizdu, kad ne kiekvienas gali būti nepaprastai gabus akademiniams dalykams. Kuo tada būti, jei talentas slypi šokio ar sporto srityje arba vaizdo pranešimų “YouTube” kūrime? Tai nėra įtraukta į mokyklinę programą. Ir šiais dalykais galite užsiiminėti tik po pamokų ir atlikus namų darbų užduotis. Bet mūsų švietimo sistema, keldama mokymosi kartelę, pasirūpina, kad neakademiniams dalykams laiko neliktų.

    Tokiu būdu dauguma žmonių užauga be jokio intereso kažkokiai veiklai ar sričiai.

   Atraskite ar susikurkite savo pašaukimą.

    Geriausiai šį teiginį leidžia suvokti supratimas, kad sėkmingiausi žmonės nepasirenka paruoštą sėkmės scenarijų, kaip knygą nuo lentynos, o patys susikuria savo kelią.

    Turbūt skaitėte sėkmingų žmonių istorijas ir žinote, kad daugelis iš jų metė mokslus. Jie tai padarė ne todėl, kad jiems trūko sumanumo ar gebėjimų, tiesiog jie rado kitas sritis, kuriose galėjo pritaikyti savo sugebėjimus. Jie sukūrė savo interesų sferą.

    Iš tikrųjų mokykloje tik labai nedidelė žmonių dalis gali išsiskirti siūlomose specializuotuose dalykuose. Ir kiekvienas, einantis į mokyklą tampa jūsų konkurentu. Bet jei jūs išeisite iš sukurtų „rėmų“, susidursite su daug mažesne konkurencija. Ir tai bus trečiasis žingsnis link savo pašaukimo.

    Kai po ilgu bandymų ir įdėtų pastangų vis tiek neatradote srities, kurioje esate talentingas, galite savo talentą ir pašaukimą susikurti patys.

     1 variantas: kažką sukurkite.

     Kai sukuriate kažką naujo, jūs automatiškai išrandate veiklą, kuri jums patinka.

     Nauji dalykai yra gana neginčijami. Sukuriant kažką naujo, jūsų galimybės tapti ypatingu ir sėkmingu šioje srityje neįtikėtinai išauga.

     Dabar svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad pirmoji taisyklė nesikeičia: pašaukimas – sėkmės rezultatas. Pirmiausiai turite surasti veiklą, kuri jums patinka ir toje veikloje tapti sėkmingu. Taigi, jei jūs “Youtube” per metus turite tik 5 naujus sekėjus, tai tikriausiai šis faktas nelabai jus įkvėps. Bet jei jūs turėsite 5 milijonus sekėjų – tikėtina, kad tai pastums jus išeiti iš darbo ir dar labiau įsigilinti į naują veiklą. Savo veikloje turite kažko pasiekti, kad išlaikytumėte susidomėjimą ir entuziazmą

     Jūs galite pamatyti šią tendenciją garsių asmenybių gyvenimuose. Studentas Markas nesiruošė tapti geriausiu programuotoju pasaulyje. Bet jam patiko kurti gerus tinklapius ir jis pamatė, kad tai jam puikiai išeina, nes kiti programuotojai retai bandė sukurti kažką naujo. Ir atsitiktinai įvyko tai, kad vienas iš jo nežymių eksperimentų pavirto žymiausiu socialiniu tinklu „Facebook”.

    2 variantas: nuspėkite kryptį arba sukurkite trendą.

Kuo senesnė ir autoritetingesnė yra jūsų interesų sritis, tuo sunkiau bus joje konkuruoti. Bet visada galima rasti ar sukurti naują interesų sritį, kurioje jūsų net menkiausias įgūdis gali būti įspūdingas. Jei radote kažką naujo ir vystote tai nuo pat pradžių, jums nebus sunku išsiskirti. Nesvarbu, kiek idėjos atkartototų ir plagijuotojų atsirastų, jūs visada būsite vienu žingsniu prieš juos, nes nauja veikla bus jūsų sukurtas trendas.

     3 variantas: gebėjimų derinimas.

    Švietimo sistema riboja jūsų sugebėjimų spektrą. Geriausiu atveju vystoma sritis, kurioje esate gabiausias. Problema tame, kad dauguma iš mūsų iš esmės negali būti geriausiais tik vienoje srityje. Tačiau mes galime tapti išskirtiniais ir derinti savo gebėjimus.

    Tarkime, kad esate geras menininkas su geru humoro jausmu. Jūs neatrasite savęs, jei tiesiog gausite akademinį meno laipsnį, taip pat negalite studijuoti „humorą” kaip objektą. Tačiau suderindami šias dvi savybes, jūs galite būti puikus animatorius.

    Sėkmingus žmones beveik neįmanoma apibūdinti kaip specialistus kokioje nors vienoje srityje. Jie yra įgūdžių ir gebėjimų rinkinys, o dažnai tie įgūdžiai atskirai vienas nuo kito nėra net išskirtiniai. Bet jie sujungė gebėjimus ir padarė ypatingą jų kompleksą. Steve Jobs nebuvo geriausias inžinierius pasaulyje ar nepakartojamas pardavėjas, dizaineris ir verslininkas. Tačiau negalima paneigti, kad jis buvo pakankamai geras visose šiose srityse ir padarė iš jų savo sėkmės ir pašaukimo formulę.

    Pagrindinis patarimas atrandant savo pašaukimą: derinkite savo sugebėjimus ir atraskite kažką vertingesnio. Atminkite, pašaukimas – tai sėkmės rezultatas. Jei jūsų sugebėjimų derinys efektyvus, tai gali būti jūsų pašaukimas.

     Kodėl yra svarbu rasti savo pašaukimą?

    Pašaukimas yra patrauklus. Kadangi jis yra pagrįstas tikėjimu savo išskirtinumu, tai yra pasakyti sau ir kitiems: „Aš kietas”. O kai jūs mėgaujatės savo veikla, Jūsų susidomėjimas privers žmones sekti paskui jus. Tikėti jumis. Dar svarbiau – jūsų aistra pastoviai uždegs bei įkvėps jus pačius. Susidomėjimas – tai emocija, nukreipta į tai, kad jūs eitumėte iš proto dėl savo veiklos ir dėtumėte visas pastangas. Tokia aistra prilyginama meilei – jausmui, dėl kurio verta kovoti.

    Taip pat kaip meilė, jūsų pašaukimas yra per daug svarbus, kad paliktumėte jį likimo valiai. Jei dar nesate radę savo pašaukimo, darykite atradimus, kurkite trendus, derinkite gebėjimus. Bet niekada nesustokite ieškant kažko naujo!

Kiti straipsniai

10 gruodžio, 2020 | Autorius: Aurimas Sendzikaitis
Kaip dažnai susimąstote, kokį gyvenimą gyvenate ir kiek juo mėgaujatės?
25 birželio, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
Švietimas ir savirealizacija. Arba kodėl nustojame pažinti save?
15 gegužės, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
Laimė ir saviraiška, kaip tai susiję?
4 gegužės, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
5 dažniausios priežastis, kodėl bijome pokyčių
17 balandžio, 2018 | Autorius: Kristina Bobrevičiūtė
Informacinės erdvės švara
15 sausio, 2018 | Autorius: Viktorija Bareišienė
Svajok taip, tarsi visos svajonės išsipildytų
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer