7 (ne)tiesos apie lyderystę

Viktorija Bareišienė

Gyvename laikais, kai daugelis ieško greitų sprendimų ir lengvų atsakymų. Kartais lyderiai išsižada savo netradicinės mąstysenos bei prisitaiko prie „liaudies išminties“. Iš pradžių ir aš kurį laiką tikėjau paplitusiais požiūriais, tačiau ėmiau nagrinėti lyderystės temą kiek giliau. Supratau, jog akademinėje bendruomenėje egzistuoja septyni melai apie lyderystę, kuriuos šiame straipsnyje ir išdėstysiu.

„Visi vadovai yra lyderiai“

Iš tiesų, kai kurie vadovai gali būti lyderiai, o kiti – ne. Vadyba yra lyderystė poaibis, bet ne ekvivalentas. Vadovai tinkamai prižiūri organizacijos veiklą, matuoja progresą, diegia sistemas bei procesus. Jie samdo žmogus. Tačiau jeigu jie nesugeba padidinti darbuotojų veiksmingumo ar nuvesti organizaciją ten, kur ji dar nebuvo, jie nėra lyderiai. Lyderystė susijusi su pokyčiais, tobulėjimu bei plėtra.

„Kai kurie gimsta lyderiais“

Net ir tie, kurie turi polinkį vesti, privalo ugdyti lyderystės įgūdžius. Jaunas vaikinas, kurio ūgis viršija du metrus, turi polinkį žaisti krepšinį, tačiau jis vis tiek turi mokytis krepšinio žaidimo. Lyderystė pas kai kuriuos pasireiškia anksčiau, o pas kai kuriuos vėliau, tad geriausia būtų susikoncentruoti ties tuo, ką galima įgyti, o ne ties tuo, kas įgimta (biologines aplinkybes).

„Lyderiai visuomet turi atsakymus“

Lyderiai žino, kokius klausimus užduotis ir kur rasti geriausius atsakymus. Jeigu jūsų darbuotojai ateina pas jus tam tikrų atsakymų, jūs stabdote jų gebėjimą mąstyti. O jeigu užduodami tie patys klausimai – užtikrinu, jūsų bendrovė nėra pakankamai inovatyvi. Taigi, smalsumas bei gebėjimas klausytis yra daug svarbesnis už išsilavinimą ir gebėjimą kalbėti.

„Lyderiai turi pareigybes ir titulus“

Norint imtis lyderio vaidmens, jums užtenka žinoti kada tinkamiausias metas tą daryti bei kaip vesti. Tarkim, daugybė viešbutyje dirbančių darbuotojų neturi formalių pareigybių, tačiau jei atsakingi už bendrą atmosferą ir patirtį – gerą arba blogą. Geras personalas yra pasiruošęs imtis reikalingų žingsnių be vadovų įsikišimo. Lyderystė susijusi su tuo, kaip dalykus paversti geresniais, o geriausios organizacijos moko darbuotojus kaip imtis atsakomybės.

„Lyderiai yra susikoncentravę“

Tiesa ta, jog lyderiai sukuria kolektyvinį susikoncentravimą (angl. shared focus). Jeigu jūsų komanda nėra susikoncentravusi, visai nesvarbu kiek susikoncentravęs esate jūs. Paprastai, vadovas yra susikoncentravęs, o lyderiai kuria kolektyvinį susikoncentravimą ir nešvaisto išteklių leidžiant darbuotojams daryti užduotis, kurios nėra prioritetinės. Turite parduoti savo darbuotojams idėją, jog tam tikri darbai šiuo metu yra svarbesni už kitus.

„Lyderystė yra ambicija“

Ne! Lyderystė yra gerovės kūrimas visiems. Nieko tokio turėti ambicijų, tačiau ambicijos pasitarnauja tik tam, kuris jų turi. Jeigu tai, ką darote duoda naudą tik jums, jūs nesate lyderis. Kai sukuriama vertė kitiems – vartotojams, kolegoms, tiekėjams ar bendruomenei – tai yra efektyvios lyderystės ženklas.

„Kiekvienas yra lyderis“

Jeigu neturite didžiulio noro tapti lyderiu, jūs savaime netapsite lyderiu. Esu atlikęs daugybę tyrimų, po kurių įsitikinau, jog niekas atsitiktinai netampa lyderiais. Norint tobulėti reikia atsikratyti tam tikro stereotipinio mąstymo, mitų bei nesusipratimų. Kai žinote tiesą, ji gali jus išlaisvinti ir paversti geresniu lyderiu.

 

Daugiau apie tikrus lyderius ir apie lyderyste galite sužinoti konferencijoje Live2Lead.

Comments

comments

PINIGOLOGIJA #78 (Nekilnojamas turtas II)

balandžio 29, 2019Austė Lagunavičiūtė Finansinis žodynas0

Šiandienin laidoje kalbėsime apie nekilnojamą turtą, kaip iš jo gauti maksimalią naudą. PINIGOLOGIJA – kassavaitinė LIVE laida apie […]

skaityk

5 pinigų taupymo klaidos

rugsėjo 3, 2018Viktorija Bareišienė Finansinis žodynas0

5 pinigų taupymo klaidos Pinigų taupymas atrodo gana lengvas ir paprastas dalykas, tačiau vistiek yra žmonių, kurie taupydami […]

skaityk

Finansinis išsilavinimas

rugpjūčio 3, 2017Viktorija Bareišienė Finansinis žodynas, Pinigai0

Pinigai ir finansai yra ganėtinai svarbi ir apimanti didelę dalį mūsų gyvenimo sritis. Vieniems jų reikia mažiau, kitiems daugiau, bet visi priversti kurti…

skaityk

Finansinis žodynas

liepos 8, 2017Viktorija Bareišienė Finansinis žodynas, Vidinis pasaulis0

Kuriame jums finansinį info-grafikos žodyną, kad pamatytumėte, jog sunkius dalykus galima suprasti lengviau.

skaityk