Asmeniniai finansai

Viktorija Bareišienė

Gyvenimas nuolat priverčia mus priimti įvairius sprendimus. Daugelis sprendimų vienokia ar kitokia forma yra susieti su finansais. Mes ieškome būdų kaip uždirbti daugiau, kaip dirbti mažiau, kaip apmokėti savo išlaidas, įsigyti brangesnį ar pigesnį daiktą, galbūt svarstome į kokią mokyklą ar būrelį leisti savo vaikus ir t.t.

    Asmeniniai finansai – tai visų tipų pinigai, kuriuos valdo (disponuoja) asmuo, o taip pat visi įmanomi finansiniai instrumentai, kuriais galima pasiekti asmeninius finansinius tikslus.

   Taigi asmeniniai finansai – tai sritis, kuri liečia kiekvieną iš mūsų. Net vaikas, turintis kišenpinigių ir taupyklę, jau turi savo asmeninius finansus. Tačiau ne kiekvienas susimąstome, kad dauguma suaugusių kaip ir vaikai, asmeninius finansus turi, bet jų nevaldo. Mūsų gyvenimuose pinigai yra reikšmingi, tačiau jeigu gebame pinigus ne tik turėti, bet ir valdyti ­– jie suteikia ir dideles galimybes.

   Kodėl ne visi pasinaudoja šiomis galimybėmis? Sunku pasakyti. Bet kiekvienas turi vieną ar keletą argumentų. Populiariausi iš jų: neturiu tam laiko, esu humanitaras ir „ne draugauju“ su skaičiais, per mažai uždirbu, tai atrodo labai sudėtinga, nežinau kokios gali būti galimybės ir t.t.

   Iš tikrųjų visi šie „argumentai“ yra tik neveiklumo pasiteisinimai. Nors finansų valdymui ir sukurta visa mokslų kryptis, bet norint efektyviai valdyti asmeninius finansus, nereikia turėti specialaus išsilavinimo ar naudotis finansų guru paslaugomis. Užtenka laikytis pagrindinių principų, kad asmeniniai finansai dirbtu tau ir tavo tikslams.

    Pristatome asmeninių finansų APKO sūkurį. Šie 4 žingsniai, įsukti į besikartojantį ciklą, padės jums ne tik susidraugauti su savo asmeniniais finansai, bet ir pradėti juos valdyti.

  APKO  A (Apskaita). Negalėsi valdyti asmeninių finansų, kol nežinosi iš kur ateina pajamos ir koks jų didis, o taip pat kiek ir kaip pinigus išleidi. Šiam žingsniui atlikti yra sukurta begalė produktų: įvairių programėlių, lentelių, Excell failų ir t.t. Taip pat nesunkiai gali susikurti sau patogią skaičiavimo ir fiksavimo sistemą. Svarbu yra tiksliai klasifikuoti savo pajamas ir išlaidas pagal sritis. Pajamų fiksavimui yra svarbu stebėti iš kokių šaltinių ateina pajamos ­ – ar tai yra aktyvios pajamos, ar pasyvios. Išlaidos dažniausiai pas visus klasifikuojamos panašiai, pagal dažniausiai naudojamas sritis: mokesčiai, maistas, banko įmokos, laisvalaikis, labdara, vaistai/gydimas, sveikata/sportas, vaikai, investavimas, draudimas, atsargos ir t.t.. Kiekvienas asmeniškai nusistato reikiamas sritis.

    P (Planavimas). Planuoti reikia ir išlaidas, ir pajamas. Šis žingsnis yra sunkiausias, nes tam, kad tai būtų įmanoma padaryti, pirmiausia reikia turėti apibrėžtus asmeninius tikslus ir apibrėžti kiek jie reikalauja finansinių sąnaudų. Antrasis žingsnis – sudaryti finansinį planą, kaip tuos tikslus pasieksi ir kokiomis finansinėmis priemonėmis pasinaudosi. Kadangi ne visi turi tikslų, ir dar mažiau turi planus, kaip tuos tikslus pasiekti, tai daugelis pradeda domėtis asmeniniais finansai ir šiame žingsnyje sustoja. Gyventi be tikslų ir planų yra tas pats kaip plaukti pasroviui, kai turi gyvenimą, bet jo nevaldai. Jeigu jūs dar nevaldote savo gyvenimo, kviečiame tai padaryti kuo greičiau. Atkreipkite dėmesį į tai, kad būtina planuoti ne tik trumpalaikius tikslus (buitinės technikos, drabužių pirkimas ir t.t.), bet ir ilgalaikius (automobilio, buto pirkimas, kelionės ir t.t.). Ir tik tuomet pagalvoti kaip skirstyti savo pajamas, kad ateityje galima būtų patenkinti savo poreikius be didelių paskolų.

    K (Kontrolė). Ne mažiau svarbi yra finansinio plano vykdymo kontrolė ir jos koregavimas. Rekomenduotina atlikti kontrolę ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Taip turėsite galimybę analizuoti biudžeto įvykdymą, o jei atsiras nenumatytų nuokrypių, atlikite reikiamus pakeitimus.

   O (Optimizacija). Kai tik gausite aiškų „paveikslą“ apie savo finansinę būklę, atsiras ir galimybė optimizuoti biudžetą. Iš esmės optimizavimas numato dvi kryptis: kaip didinant pajamas ir kaip racionaliau valdyti išlaidas. Pirmoji kryptis apima daugiau darbo (reikia nustatyti kokiais būdais galėtumėte gauti papildomai pajamų, parengti ir realizuoti veiksmų planą), o optimizuoti išlaidas – paprasčiau. Svarbios yra abi kryptis, bet vis dėl to koncentruotis reikėtų į pirmąją – pajamų didinimą. Ugdykite savyje gausos mentalitetą (galiu turėti daug ką, reikia tik rasti būdą tai įgyvendinti), o ne formuokite stokos mentalitetą (negaliu visko turėti, reikia kažko atsisakyti).

    Mes negalime rinktis kada ir kaip gimti (nors pagal kai kurias filosofijas ir dvasinio tobulėjimo kryptis, žmogus pats pasirenka gimimo vietą ir laiką), dažniausiai mes nesirenkame kokie principai ir įgūdžiai mums bus įskiepyti. Bet mes galime rinktis valdyti savo gyvenimą ar tiesiog jį gyventi. Rinktis aplinką kurioje norime būti ir kurti gyvenimą kurį norėtumėm gyventi, kurti būdus kaip to pasiekti. Ar jūs jau pasiruošę žengti pirmus žingsnius sąmoningo gyvenimo link?

Svajok taip, tarsi visos svajonės išsipildytų

15 sausio, 2018Viktorija Bareišienė Asmenybės augimas, Saviraiška, Vidinis pasaulis0

  Svajonės ir jų išsipildymas nėra pasaulio stebuklas – tai gyvybiškai svarbus žmogaus vystymosi procesas. Gebėjimas svajoti – […]

skaityk

Kodėl yra svarbu planuoti laiką?

27 liepos, 2017Vilma Vidinis pasaulis0

Dažnai tenka išgirsti sakant: „taip greitai bėga laikas, kad nieko nespėju“ arba „norėčiau, bet neturiu laiko“.

skaityk

Tobulėjimo reikšmė žmogaus gyvenime

11 liepos, 2017Vilma Vidinis pasaulis1

Sąmoningo tobulėjimo žingsniai ­- kai pats žmogus pajaučia, kad pradeda augti. Sunkiausia yra išlaikyti balansą – nenukrypti į materialią ar dvasingumo pusę.

skaityk

Finansinis žodynas

8 liepos, 2017Viktorija Bareišienė Finansinis žodynas, Vidinis pasaulis0

Kuriame jums finansinį info-grafikos žodyną, kad pamatytumėte, jog sunkius dalykus galima suprasti lengviau.

skaityk
Spinner daugiau