Straipsniai

Santykiai – būtinasis žmogaus poreikis

11 balandžio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas

Santykiai – būtinasis žmogaus poreikis

 

    Santykiai labai plati sąvoka, apie kurią galima kalbėti tiek iš mokslinių, tiek iš meno, tiek iš filosofinių ar dvasinių doktrinų. Santykiai žmogui ypatingą reikšmę turėjo visais laikais. Net žvelgiant evoliuciškai, tik būdamas tam tikroje sąjungoje su kitais, į save panašiais, žmogus galėjo išgyventi. Santykiai – būtinasis žmogaus poreikis. Šį kartą leiskime truputį paanalizuoti, kokius santykius mes aptinkame savo asmeniniame gyvenime.

    Nėra viskas taip paprasta, kai kalbama apie ryšį tarp artimų žmonių. Ypač santykių užsimezgimo pradžioje. Labai sunku paaiškint, kodėl su vienais žmonėmis santykiai mezgasi natūraliai, o su kitais net ir dedant pastangas – niekaip to nepavyksta. Iš vienos pusės yra subtilūs elementai, kuriuos galima vadinti įvairiais magiškais žodžiais kaip biochemija, biolaukai, karma. Net ir psichologams sunku paaiškinti, nes nėra vieno atsakymo, kodėl žmogus iš begalinio žmonių srauto pasirenka tam tikrus asmenis ir su jais kuria santykius. Tarsi tokiems žmonėms lemta susitikti ir būti vienas kito gyvenime (lemtingieji santykiai)

    Iš kitos pusės kiekvienas žmogus turi jam suformuotus ar pats susiformavęs savo gyvenimo principus, turi tikslų, kurių siekia savo pasirinktais būdais. Ir kai sutinkame žmogų, kuris juda ta pačia kryptimi: domisi tomis pačiomis veiklomis, svajoja apie panašius dalykus – natūralu kad atsiranda „susietumo“ jausmas, kuris suartina. Tokius santykius galime pavadinti partnerystės santykiais. Juk nėra nieko geriau, kaip kažko siekti kartu. 

    Bet kuriuo būdu atsiradę santykiai yra tik kelio pradžia ir tinkamai nevystomi gali išblėsti ir ryšis bus prarastas.  Ar esate patyrę tokias situacijas? Pavyzdžiui, mokyklos draugai, su kuriais vedami bendrų tikslų praleidote 12 metų diena iš dienos kartu. Per išleistuvės atrodė, kad esate tokie artimi ir užsidegė, kad visą gyvenimą bendrausite ir būsite kartu. Praėjus 10 metų kiek iš jų liko Jūsų akiratyje, su kuriais nuolatos palaikote ryšį? Dažniausias atsakymas – vienas ar keli. Tai kas gi atsitiko? Ar dingo noras bendrauti, ar pasikeitė požiūris į žmogų? Tikriausiai santykiai atšalo, nes per mažai įdėta pastangų juos puoselėti, keičiantis gyvenimo sąlygoms. Panašus modelis gali būti matomas ir su kitais partnerystės santykiais: studijų draugais, bendradarbiais, su kuriais ilgą laiką dirbot, lankytų mokymų dalyviais. Net ir su bendraminčiais, su kuriais vienijo bendra misija, vyko bendros veiklos, užsibrėžti ir pasiekti tikslai imant mažėti sąlyčio taškų santykiai po truputį blėsta.

    Panaši situacija ir su lemtingaisiais santykiais. Susitikus dviem žmonėms, kurie pajaučia ypatingumo jausmą, bendravimas mezgasi natūraliai. Abu vienija jausmas, kad jau senai vienas kitą pažįsta, todėl būti kartu yra lengva ir komfortiška. Lemtingi santykiai gali megztis, tiek su ta pačia lytimi, tiek su priešinga. Jei tai vyras ir moteris – atsiranda įsimylėjimas, o jei tai vienos lyties asmenys – atsiranda noras veikti kažką kartu, dalintis patirtimi ir kuo daugiau laiko leisti kartu. Bet kas atsitinka, kai natūraliai atsiradęs susidomėjimas ima blėsti? Įsimylėjėliai pradeda pyktis ir išsiskiria, arba pajutę atšalimą, galvoja kad laikas daryti kitą žingsnį ir susituokia. Santuoka, šiuo atveju, tikrai nėra pats tinkamiausias sprendimas gerinti santykius, nes neįdedant pastangų jie toliau po truputį irs. Su bendraminčiais klostosi panaši situacija, nes viena jungianti veikla ilgainiui atsibosta, tad reikia ieškoti naujos veikos arba pasitelkti kūrybiškumą, kad sužadinti susidomėjimą. Jei tai daroma kartu, santykiai gyvuos ilgiau. Jei kiekvienas asmuo tai daro atskirai – santykiai atšals. 

    Psichologai įvardina du pagrindinius ilgalaikių santykių komponentus. Pirma, abiems žmonėms turi būti įdomu, o antra – abu žmonės turi jaustis sąjungoje gerbiami. O kad sėkmingų santykių formulė nebūtų tik teorinė, kiekvieni santykiai turi turėti „pagardinančius“ ingredientus. Vienu atveju tai gali būti laikas, kitu – energija, atsidavimas, švelnumas, atsakingumas, atjauta ir t.t.

    Siekiant puoselėti lemtinguosius santykius, reikia į juos įnešti partnerystės santykių elementų. Tai gali būti bendri gyvenimo tikslai ir planai, bendros naudingos veiklos kartu. Bendri sąlyčio taškai sustiprins santykius tarp žmonių, padės išsiaiškinti, kokius turite panašius gyvenimo principus ir siekius. Tai bus tarsi tvirta ašis, leidžianti sukurti tvirtus ir ilgalaikius santykius.

    Partnerystės santykių atveju, reikia nepamiršti, kad kartais susipažįstame su žmonėmis trumpam gyvenimo laikotarpiui, kad reikiamam momentui turėtumėme tam tikrą aplinką ir išmoktume tam tikras pamokas. Puiku jei iš to išsivysto ilgalaikė partnerystė, bet nereikia nuogąstauti, kad partnerystė baigiasi. Panašiai kaip ir gamtoj – tuščios vietos nebūna, pasibaigus vienai sąjungai, esant poreikiui atsiras kita.

 

 

Kiti straipsniai

19 liepos, 2016 | Autorius: Andrius Pekarskas
10 taisyklių sėkmingai lyderystei
22 birželio, 2016 | Autorius: Aurimas Sendzikaitis
4 paprasti veiksmai, leidžiantys tapti geresniu lyderiu
27 gegužės, 2016 | Autorius:
Ko reikia geram gyvenimui?
14 balandžio, 2015 | Autorius:
7 dienų savaitgalis
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer