Informacinės erdvės švara

Kristina Bobrevičiūtė

    Informacinės erdvės švara

Daugeliui žinoma tiesa, kad mūsų sveikata ir fizinio kūno išvaizda priklauso nuo to, ką ir kaip valgome. Gražaus kūno kulto populiarinamos mintys: „nori gražiai atrodyti – žiūrėk, ką valgai“,  „svarbiausia visavertė mityba“ ir pan. Laikantis režimo ir prižiūrint mitybos racioną rezultatai anksčiau ar vėliau bus pasiekti ir daugelį tai motyvuoja siekti savo norimų kūno linijų. Bet ar susimąstoma apie tai, ką „valgo“ mūsų smegenys?

Sąsajų tarp maisto ir mus supančios informacijos nemažai. Smegenys kaip ir skrandis „virškina“ visą informaciją, kurią mes sąmoningai ar nesąmoningai vartojame. Tai:

  • kasdienis negatyvių naujienų skaitymas dienraščiuose, portaluose…
  • betikslis naršymas socialiniuose tinklapiuose…
  • bulvarinės televizijos laidos…
  • kultiniai serialai… ir pan.

Ar susimąstome, kiek laiko ir vietos galvoje užima iš esmės mums nereiškminga bevertė informacija, kurią mes sąmoningai ar ne sąmoningai „kemšame“ kaip greito maisto užkandinėje? Būtent! „Kemšame“, nes smegenys priima ir apdoroja visą informaciją, kuri jas pasiekia. Neuromokslų atstovai teigia, kad mūsų smegenims priimti ir apdoroti informaciją reikia milžiniškų kiekių energijos. Tad žvelgiant iš pragmatiškos pusės, bevertės informacijos apdorojimas, eikvodamas didelius kiekius energijos, yra nuostolingas procesas!

Tęsiant informacijos ir maisto analogiją… Kaip maistas yra mūsų kūno statybinės medžiagos, taip ir mūsų vartojama informacija –  minčių ir požiūrio į save, gyvenimą formavimo sudėtinė dalis. Susidūrę su naudinga informacija, pripažinkime, jaučiamės teigiamai – esame įkvėpti, energingi, pozityvūs, o „persivalgę“ destruktyvios informacijos – jaučiamės pikti, nusivylę, negatyvūs, apatiški. Maža to, bevertė informacija ne tik „nuodija“ mus emociškai, bet ir maitina mūsų nepasitikėjimą savimi, baimes, nerimą. Ten kur mūsų dėmesys – ten teka ir mūsų energetiniai resursai. Jei galvoje sukasi nusikaltimų detalės, žmonių skundai, pasipiktinimai, keiksmažodžiai greičiausiai, kilus net ir įdomiai vizijai, neigiama informacija dažnai numuša motyvaciją, slopina įkvėpimą veikti. Tad ar neverta perfiltuoti ir sąmoningai suvokti, iš kokių „statybinių“ medžiagų formuojame savo nuostatas, vidinį pasaulį.

Keisčiausia, kad „smaližiavimas“ beverte informacija dažnam tampa įpročiu, savotiška priklausomybe. Dažnas norėdamas atsipalaiduoti, atitrūkti nuo darbo renkasi naršymą socialiniuose tinklapiuose, dienraščiuose, o ne gyvą bendravimą, laiką kokybiškai muzikai ar tiesiog pabūvimą su savimi, meditacijai. Besikartojantis mūsų elgesio modelis nervinėje sistemoje kuria struktūras, sudarytas iš tam tikru būdu susiraizgiusių neuronų. Šios struktūros ir yra mūsų įpročių veikimo pamatas. Tačiau mūsų nervinė sistema ir įdomi tuo, kad ji gali persimodeliuoti sąmoningai nutraukiant daryti veiksmą ar pakeičiant jį kitu. Įsiklausykime į žinomo britų veikėjo Jeremi Hammond‘o žodžius: „Mūsų protas yra programuojamas. Ir jei jūs pats neužprogramuosite, tai kažkas kitas tai padarys už jus“.

Pabaigai norisi palinkėti stengtis sąmoningai valdyti mus pasiekiančios informacijos kokybę ir srautus. O jau kiekvieno pasirinkimas, kokia informacija mums yra konstruktyvi, o kuri destruktyvi. Sėkmės!

 

Kaip dažnai susimąstote, kokį gyvenimą gyvenate ir kiek juo mėgaujatės?

10 gruodžio, 2020Aurimas Sendzikaitis Asmenybės augimas, Saviraiška, Sėkmės istorijos, Sveikata, Vidinis pasaulis0

Kartais visi pagalvojame, kad mūsų gyvenime reikėtų pokyčių, bet taip nieko ir nedarome, nes nežinome, nuo ko pradėti. […]

skaityk

Gyvenimo būdas arba kaip atrasti savo pašaukimą

10 liepos, 2018Viktorija Bareišienė Asmenybės augimas, Saviraiška0

  Gyvenimo būdas arba kaip atrasti savo pašaukimą     Sako, kad laimingas gyvenimas yra tas, kuriame nėra […]

skaityk

Laimė ir saviraiška, kaip tai susiję?

15 gegužės, 2018Viktorija Bareišienė Asmenybės augimas, Saviraiška0

Laimė ir saviraiška, kaip tai susiję?      Kiekvienas, mažas ar didelis, jaunas ar senas jaučia poreikį būti […]

skaityk

5 dažniausios priežastis, kodėl bijome pokyčių

4 gegužės, 2018Viktorija Bareišienė Asmenybės augimas, Saviraiška0

5 dažniausios priežastis, kodėl bijome pokyčių     Visą gyvenimą siekiame tobulėti, bet laikas nuo laiko, užklupus rutinai, […]

skaityk
Spinner daugiau